Panele słoneczne – co to jest?
Moduły fotowoltaiczne służą do zamiany promieniowania – energii słonecznej na napięcie stałe DC. Ogniwo słoneczne tworzy tak zwane złącze (positive-negaitve), a padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że powstanie pomiędzy pozytywną i negatywną częścią napięcie elektryczne. Do wyprodukowania gotowego modułu potrzeba wiele ogniw słonecznych połączonych ze sobą szeregowo. W ten sposób uzyskujemy napięcie ok 18-22V dla paneli tzw. 12V oraz 31-40V dla paneli 24V. Oczywiście pojęcie 12 i 24V ma jedynie charakter umowny. Panele o niższym napięciu najczęściej stosuje się do układów fotowoltaicznych wyposażonych w akumulator żelowy natomiast panele o wyższym napięciu przeznaczone są do budowy elektrowni słonecznych bez akumulatorów, które przekazują napięcie bezpośrednio do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne są konstrukcją dość trwałą i jeżeli mają odpowiednie atesty mogą śmiało służyć swojemu właścicielowi nawet przez 30 lat.
Panele słoneczne zastosowanie
Energie słoneczną można zastosować w wielu dziedzinach życia codziennego. Począwszy od ładowania małych układów akumulatorów służących do zasilania oświetlenia LED, telewizorów, przetwornic napięcia zmiennego poprzez większe systemy zdolne zasilić cały budynek, zwłaszcza jeżeli nie ma on dostępu do innego źródła zasilania. Moduły fotowoltaiczne wykorzystujemy przy budowie elektrowni słonecznych bez akumulatorowych tak bardzo teraz popularnych w Polsce. W końcu do zasilania akumulatorów w kamperach czy łodziach. Dobrze dobrany system solarny w kamperze zapewni nawet przez długie tygodnie prace lodówki, telewizora i innych urządzeń turystycznych bez potrzeby dołączania się do stałego źródła zasilania. Technologia konstrukcji paneli fotowoltaicznych jest coraz nowocześniejsza a wydajność ich stale roście co niesie ze sobą nadzieje, że kiedyś w przyszłości całkowicie będziemy mogli zrezygnować z innych źródeł zasilania niż energia odnawialna pozyskiwana ze słońca i z wiatru.
Panele słoneczne zimą
Paradoksalnie wydajność paneli zimą rośnie. Z każdym stopniem poniżej 25C wzrasta napięcie na ogniwach od kilkanaście lub kilkadziesiąt miliwoltów dzięki czemu moc, która uzyskujemy z panela słonecznego rośnie. Przy ujemnych temperaturach można osiągnąć na prawdę znaczący wzrost mocy. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że zimą w Polsce słońce operuje nisko nad horyzontem a kąt padania promieni słonecznych jest niekorzystny w przypadku gdy panele przez cały rok są ustawione tak samo. Drugi aspekt to zachmurzenie, które w naszym kraju występuję niezmiernie często, uniemożliwia ono poprawną prace paneli. Zimą w pełnym zachmurzeniu w czasie dnia możemy liczyć zaledwie na 10% wydajności. W tym miejscu warto wspomnieć, że zarówno panele słoneczne elastyczne jak i sztywne w ramie aluminiowej są w pełni odporne na warunki atmosferyczne jak i na bardzo niskie temperatury.