Harcerze testują jak działają OZE (odnawialne źródła energii) w plenerze

W drugiej połowie lipca podczas obozu harcerskiego dzieci i młodzież, podopieczni Hufca ZHP Bartoszyce, poznali praktyczne zastosowanie paneli fotowoltaicznych. W odizolowaniu od cywilizacji i prądu Harcerze wykorzystali naturalne światło i oświetlili swoje obozowisko panelami solarnymi.

W działaniach uczestniczyło pięć grup dzieci i młodzieży: dwie grupy w wieku 10-13 lat, trzy grupy w wieku 13-16 lat i jedna grupa w wieku 16-18, w tym goście z Ukrainy w ramach Programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

Celem warsztatów było poznanie zastosowania paneli w praktyce, a w rezultacie uświadomienie jak proste jest wykorzystanie naturalnej energii słonecznej i zaoszczędzenie poboru prądu wyprodukowanego w sposób tradycyjny i obciążający środowisko naturalne. Młodzież dyskutowała o potrzebach oszczędzania energii elektrycznej oraz o sposobach, dzięki którym mogą oszczędzić zużycie prądu. Zapoznała się w praktyce z działaniem paneli fotowoltaicznych – ich budową, sposobem przetwarzania energii słonecznej na energię uzyskaną. Zajęcia prowadził komendant Hufca ZHP Bartoszyce, p. Paweł Wołoch.