Generator Zielonych Oszczędności

Projekt zrealizowany w 2017 r. przez Fundację Filokracja im. Jerzego Janiaka w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – FIO 2017. Zadanie realizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt odpowiadał na problem niewystarczającej wiedzy Polaków na temat sposobów oszczędzania energii, racjonalnego korzystania z prądu, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), bycia indywidualnym prosumentem energii (jednocześnie PROducentem i konSUMENTEM), a w konsekwencji wielopłaszczyznowych korzyści z tym związanych.

Adresatami działań byli mieszkańcy Bartoszyc.

Projekt dążył do podniesienia świadomości energetycznej wśród mieszkańców miasta, poprawy efektywności energetycznej i walki z ubóstwem energetycznym.

Celem projektu było przekonanie mieszkańców Bartoszyc o zasadności zachowań proekologicznych, o tym że:

  1. systematyczne i efektywne oszczędzanie energii może przynieść znaczące korzyści dla pojedynczego gospodarstwa domowego, firmy i środowiska,
  2. wykorzystywanie OZE nie jest czymś bardzo skomplikowanym technologicznie i niedostępnym dla przeciętnego gospodarstwa domowego czy instytucji publicznej ze względu na wysokie koszty zakupu urządzeń (w projekcie skupimy się na najprostszej i najtańszej możliwości produkowania własnej energii – wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych umożliwiających przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną).

Kalkulator energetyczny

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora energetycznego, który przedstawia z dużym przybliżeniem kwoty oszczędności z wymiany żarówek tradycyjnych na energooszczędne lampy LED. Jego rolą jest pokazanie szacunkowych różnic w kosztach zużycia prądu pomiędzy żarówkami tradycyjnymi a lampami LED.  W kalkulatorze trzeba wpisać ręcznie kwotę, której wielkość znajduje się na rachunku za prąd.

 


Ilość żarówek:

Moc żarówek (W):

Ilość godzin dziennie (h):

Cena za 1 kWh (zł):Rodzaj oświetlenia koszt dzienny koszt miesięczny koszt roczny
Żarowy
LED

W ramach projektu przewidziano zadania informacyjno-promocyjne, zadania edukacyjne i audytowe, angażujące bezpośrednio społeczność lokalną, lokalne władze samorządowe, instytucje miejskie oraz organizacje młodzieżowe.

Lista prezentacji i raportów:

Test wiedzy energetycznej (PDF)

Jak w prosty sposób obniżyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED – więcej oszczędności niż kosztów

Czy i jak możemy obniżyć rachunki za energię w Bartoszycach?

Zarządzanie energią – działania miękkie i twarde

Uczymy się od bardziej doświadczonych – przykłady dobrych praktyk obniżania rachunków za energię w innych miastach:

Karlino to gmina z energią

Jak ograniczamy koszty energii w Słupsku

Gdynia – działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.